Carsharing jest tylko jednym z rodzajów współdzielenia, który pozytywnie wpływa na ilość samochodów w miastach i ruch uliczny. Obok aut na minuty które stają się coraz popularniejsze i pojawiają się w coraz to nowych lokalizacjach, bardzo pożyteczną inicjatywą jest carspooling polegający na współdzieleniu przejazdów. Wspólnym mianownikiem carsharingu i carpoolingu jest to, że z powodzeniem może być wykorzystywany bez pośredctwa operatorów. O ile taki rodzaj aut na minuty w Polsce się nie przyjął, to choćby w Wielkiej Brytanii tzw. car-cluby gdzie zarejestrowani użytkownicy udostępniają sobie wzajemnie samochody cieszą się bardzo dużą popularności. W przypadku carpoolingu jest jednak w Polsce znacznie lepiej. Oszacowanie liczb określających jak duża część społeczeństwa współdzieli przejazdy jest w zasadzie niemożliwe, natomiast carpooling „uprawia się” w Polsce powszechnie. Najlepszym przykładem jest zdobywający coraz większą popularność serwis internetowy BlaBlaCar, gdzie publikowane są prywatne przejazdy do których za odpowiednią opłatą (będącą wg zasad systemu ułamkiem kosztów paliwa jakie ponosi właściciel samochodu którym zamierzamy przejechać wybraną trasę) możemy dołączyć. BlaBlaCar jest jednak projektem skierowanym do przejazdów międzymiastowych, ale wspólne podróżowanie na regularnych i krótszych dystansach również jest popularniejsze niż mogłoby się to wydawać. Za przykład mogą posłużyć. grupy znajomych studentów w jednym samochodzie w drodze na uczelnię, czy wspólne przejazdy pracowników do tego samego zakładu pracy. Szczególnie w drugim opisanym przypadku popularny jest podział np. tygodniowy, gdzie w każdym kolejnym tygodniu grupę zawozi do pracy swoim samochodem inny przedstawiciel. W idealnym przypadku dzięki okresowej wymianie dyżurów dla członków grupy carpooling jest w zasadzie bezpłatny, ponieważ sprawiedliwie w każdym tygodniu inny członek grupy ponosi koszt paliwa tylko w swoim samochodzie, gdy auta pozostałych członków grupy nie uczestniczą w ruchu drogowym.
Opisane powyżej inicjatywy są z reguły działaniami oddolnymi, chociaż zdarzają się w tej kwestii wyjątki które warto naśladować. Takim wyjątkiem jest Olivia Carpooling, który działa w Gdańsku już od 2017 roku i udostępniony jest na terenie tamtejszego Olivia Business Center, a który niedawno został wzbogacony o aplikację mobilnej dla uczestników. Istota działania Olivia Carpooling polega na tym, że osoby przyjeżdżające samochodem do centrum biurowego podają godzinę wyjazdu oraz trasę którą jadą do biura, dzięki czemu mogą przyjmować na pokład osoby które również zmierzają do OBC a nie chcą pokonywać tej trasy samochodem. Kierowca chętny do zabrania pasażerów, poza gratyfikacją finansową, zbiera również punkty rankingowe za które może otrzymać nagrody.
Opisany powyżej, zorganizowany carpooling ma sumie tylko jedną wadę. Otóż… jest zdecydowanie za słabo rozpowszechniony w Polsce, bowiem poza gdańską inicjatywą próżno szukać podobnie zorganizowanych przykładów, a szkoda, ponieważ szczególnie duże zakłady pracy mogłyby zainwestować w pomoc w codziennych dojazdach do pracy swoim pracownikom.
Oficjalna strona programu: Olivia carpooling.
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me? https://accounts.binance.com/cs/register?ref=RQUR4BEO