Na podium największych carsharingów w Europie, dwa pierwsze miejsca okupują rosyjscy operatorzy – Yandex Drive oraz Delimobil. To nie przypadek, bowiem miejsca czwarte i piąte również okupują firmy z Rosji, czyli – BelkaCar oraz CityDrive. Wyjątkiem jest „brązowy medalista”, czyli niemiecki ShareNow finansowany wspólnie przez koncerny Daimlera i BMW.
„Wielka czwórka” rosyjskiego carsharingu posiada flotę liczącą ponad 50 tysięcy samochodów w samej tylko Rosji, gdy po usunięciu z listy innych rosyjskich usługodawców, którzy również znajdują się na niższych miejscach, to cała reszta listy 50 największych carsharingów w Europie będzie dysponowała podobną ilością. Można więc śmiało napisać, że co drugi samochód współdzielony w Europie jeździ w Rosji. Ale jak to się stało, że nowoczesna idea transportowa stała się tak popularna w kraju, który stereotypowo z nowoczesnością zupełnie się nie kojarzy?
Powodów jest przynajmniej kilka, a najważniejsze z nich znajdziecie w dalszej części naszego dzisiejszego tekstu.
Wszystko zaczęło się od uchwały miejskiej moskiewskiego merostwa, które drastycznie podniosło ceny parkowania w rosyjskiej stolicy, jednocześnie tworząc nową kategorię transportu publicznego, którą został właśnie carsharing. Ceny parkingów publiczne w Moskwie w przeliczeniu na polską walutę dochodzą nawet do 11 złotych za godzinę. To o 4 złote drożej niż w najdroższej w Polsce strefie płatnego parkowania miejskiego w Poznaniu. Wg badań PwC, koszt parkowania prywatnego samochodu w Moskwie pochłania 1/3 kosztów związanych z posiadaniem samochodu. Dodatkowym problemem z jakimi mierzą się zmotoryzowani Moskwianie to wysoki poziom zatłoczenia publicznych miejsc, przez co parkowanie prywatnego auta w jednym z największych miast Europy jest bardzo drogie i jednocześnie trudne. Carsharing w Moskwie płaci mniej, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami dla tej kategorii transportowej, zarejestrowanym operatorom przysługuje specjalna, tańsza stawka parkingowa. Śladem Moskwy poszły inne rosyjskie metropolie, w których z czasem carsharing również zaczął się rozwijać.
Kolejnym istotnym aspektem, który przyczynił się do dynamicznego rozwoju carsharingu w Rosji były nowe samochody, które zalały tamtejsze ulice. Współcześnie Fiaty 125p czy Polonezy najłatwiej spotkać na zlotach youngtimerów, a spotkanie tego modelu w codziennej jeździe miejskiej to już duże osiągnięcie. Mimo faktu, że Moskwa jest bogatym miastem, to jednak nadal napotkanie tam wysłużonego GAZa czy przede wszystkim nieśmiertelnej Łady 2107 to nadal żaden wyczyn, dlatego dla wielu mieszkańców Moskwy carsharing stał się główną, jeśli nie jedyną okazją do możliwości poruszania się fabrycznie nowym, a co za tym idzie bezpiecznym samochodem.
Ze względu na fakt, że Rosja posiada praktycznie nieograniczone zasoby ropy naftowej, cen paliw możemy tamtejszym kierowcą tylko pozazdrość. Ma to oczywiście również niebagatelny wpływ na ceny usług carsharingu w Rosji, które są nawet i o połowę niższe niż te, które znamy z polskich usług. Koszty eksploatacji są zatem stosunkowo nieduże, co zachęca do odbywania autami współdzielonymi nie tylko przejazdów miejskich, tym bardziej, że z czasem dzięki porozumieniu rosyjskich miast, operatorzy carsharingu mogli zacząć oferować usługę jednokierunkowego przejazdu samochodami carsharingu pomiędzy miastami gdzie działa ten sam operator. Oczywiście najpopularniejszą trasą jest ta łącząca dwie największe rosyjskie aglomeracje, czyli Moskwę i St.Petersburg.
Na koniec warto również wspomnieć o argumencie nowoczesności i wygody, jakie niosą za sobą usługi oparte o aplikację mobilną, do których bardzo szybko przywiązali się szczególnie młodzi Rosjanie, którzy bardzo szybko zrozumieli, że zamiast kupować wysłużony, często z wątpliwą historią samochód na własność, mogą bez zobowiązań korzystać z bardzo szerokiego wachlarza samochodów, które dla większości z nich nie byłyby dostępne.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://www.binance.com/ka-GE/register?ref=IQY5TET4
Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi
Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.
Bardzo ciekawe. I to już kolejny rok dynamicznego rozwoju CS w Rosji. Czy widać już coś w statystykach liczby aut na ulicach? W sumie trochę wcześnie, a nawet kilkadziesiąt tysięcy szt. to kropa w moskiewskim morzu, ale chętnie poczytałbym choćby opinie rosyjskich samorządów czy NGO-sów (jeszcze kilka tam istnieje) nt. tego czy ta zmiana rzeczywiście realizuje wizję zmniejszenia liczby aut na drogach czy też na razie obniża poprzeczkę przesiadki z metra do samochodu i działa wręcz odwrotnie