Poznań nie ma dość. Audi „czwórek” jednak nad Wartą.

  • Post author:
  • Post category:Poznań

Nie dalej jak tydzień temu donosiliśmy, że zapowiadana przez 4mobility ofensywa oparta o samochody Audi dojdzie do skutku, ponieważ w jednym z Poznańskich salonów tej marki pojawiły się oklejone logiem warszawskiego carsharingu modele A3 i Q3. Jedyne co stało pod znakiem zapytania, to miasto w którym te pojazdy faktycznie się pojawią. Pierwszym wyborem był Poznań, zgodne z jesienną deklaracją operatora. W międzyczasie pojawiły się jednak opinie mówiące, że samochody ze względu na duże zagęszczenie aut na minuty nad Wartą, zasilą inne miasto. Czas jednak zdementować plotki i potwierdzić, że samochody niemieckiego producenta wyjadą na poznańskie drogi. W nowej aplikacji 4mobility, stworzonej na potrzeby systemu otwartego, pojawiła się już strefa miasta Poznania, wraz z bardzo dużą wyspą stworzoną dla podpoznańskiego Swarzędza. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma w niej aktywnych samochodów, jednakże można zakładać, że do końca lutego Audi z logiem 4mobility pojawią się na ulicach.

Dużym zaskoczeniem są ceny. O ile koszt 1 kilometra jest dość standardowy i wynosi typowe dla polskich usługodawców 0,80 PLN (poza Panek CarSharing gdzie koszt km wynosi 0,65 PLN, oraz poza Vozillą, gdzie opłaty za km nie ma w ogóle). Zaskoczeniem jest w ofercie „czwórek” natomiast opłata za minutę przejazdu, która jest najtańsza na rynku i wynosi 0,39 PLN. Najdrożej na rynku z kolei prezentuje się opłata za postój w czasie wynajmu, czyli „stop-over” który osiągnął rekordową sumę 0,16 PLN, jednakże ten element cennika jest zdecydowanie najmniej znaczący. Pytanie jednak, czy proponowane oficjalnie na stronie usługi 4mobility ceny są wyłącznie promocją z okazji wejścia na nowy rynek, czy może jednak pozostaną na dłużej? Na odpowiedz na to pytanie pozostaje nam jeszcze chwilę poczekać.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że w Poznaniu witamy czwartą już usługę współdzielonych samochodów, co tylko umocni stolicę Wielkopolski na pozycji lidera carsharingu w Polsce. Znaczące jednak dla pomyślności debiutanta będzie zagęszczenie samochodów w obszarze wydzielonej floty. W sytuacji gdy aut będzie zbyt mało, usługa może, nawet mimo zdecydowanie najciekawszych udostępnionych samochodów, pozostać jedynie ciekawostką, tym bardziej, że z racji napędu nie spełniającego wymogów uchwały miasta Poznania w zakresie udostępnionych miejsc typu „Carsharing” Audi 4mobility nie będą mogły na nich stawać. Pozostają nam zatem dwie niewiadome: pierwsza w zakresie utrzymania atrakcyjnej ceny na dłużej co może być motorem napędowym tej usługi na ulicach Poznania, co jednak stawia pod znakiem zapytania rentowność usługi, przy pokaźnej poznańskiej konkurencji, a także druga niewiadoma w postaci ilości samochodów i odpowiednim zagęszczeniu samochodów w proponowanym obszarze strefy.

Udostępnij przez :

Ten post ma 12 komentarzy

Dodaj komentarz