Carsharing dla studentów ruszył w Pradze.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Nie dalej jak dwa dni temu informowaliśmy o wprowadzeniu na jednej z polskich uczelni wykładów na temat carsharingu, a dzisiaj znów poruszamy tematykę studencką. Można powiedzieć, że carsharing wkracza na studia również w Czechach, jednak w zupełnie innej formie niż opisywany przez nas przedwczoraj przypadek w Polsce.
Studenci trzech praskich wyższych uczelni – Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Czeskiej i Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego opracowali koncepcję współdzielonej mobilności o nazwie Uniqway. Projekt powstał przy współpracy z koncernem Skoda Auto. Partnerem projektu jest również firma ubezpieczeniowa Allianz.
Skoda Auto oprócz wsparcia technologicznego, zapewnionego przez inkubator przedsiębiorczości Skoda DigiLab, przekazała usłudze 15 nowych samochodów Skoda Fabia które będą udostępnione studentom i kadrze naukowej wymienionych powyżej praskich uczelni. Tożsamość użytkownika i jego prawo do korzystania z usługi weryfikowane jest za pomocą międzynarodowej karty studenckiej “ISIC”. Rejestracja w usłudze jest darmowa, a cenę za korzystanie z samochodów Uniqway ustalono na poziomie 29 CZK (ok 5 PLN) za godzinę wynajmu (stawka minutowa nie została udostępniona), + 4,9 CZK (ok 0,82 PLN) za każdy przejechany kilometr.
Wprowadzenie usługi UniqWay w październiku br jest wynikiem pomyślnie zakończonego programu pilotażowego, który rozpoczął się w lipcu br. Jak wspomnieliśmy, w tej chwili działanie usługi ograniczone jest jedynie do 3 praskich wyższych uczelni, natomiast osoby odpowiedzialne za projekt, zapowiadają wkrótce otwarcie Uniqway również dla pozostałych praskich studentów, nie wykluczając również ekspansji na inne miasta, a nawet kraje.
Udostępnij przez :

Dodaj komentarz